Real Food for Real Families

I mentioned a couple of weeks ago that I was attempting a switch to "real" food from all the processed mumbo jumbo we normally eat.  The kids are heading back to school this week (Thursday) so I figured now was a good a time as any to transition.

I'm not making the official pledge just yet though.  We still have cabinets (and a deep freezer) full of items that I'm not just going to throw out.  I'm simply replacing those items with non-processed equivalents when it's time to buy them.

As a mother of three in a one income household, I understand how hard it is to buy the better food.  It's just easier to buy what's cheaper.  That's what I thought.  We normally spend an average of $125 (sometimes more, sometimes less) at the grocery store every week.  For us, "grocery" store is Wal-Mart.  It's not ideal.  It's not my first choice.  It's what we are stuck with.  We have an IGA close to our house, but their prices are horrible.  Horrible enough that we drive 30 miles to shop somewhere else.  I would love to shop at Whole Foods or Trader Joe's.  I would even be willing to pay a little more for better food, but those guys are in Nashville, 100 miles away.  Plus Tennessee has a sales tax on food.  Bad form, Tennessee.  Next week I think I will shop at Kroger (also 30 miles away) just to compare this weeks cost to shopping there.

I used one of the meal plans from 100 Days of Real Food.  Her total was $167.41.  That was shopping at a place called Earth Fare (we don't have those) and Trader Joe's with a 2% sales tax on food.  

My food total was $77.54.  

Much less than the original because, like I said before, I am working in the new non-processed food.  Some things I didn't buy:  rolled oats, rotisserie chicken, fish, sugar snap peas, sunflower seeds, honey dew melon, white potatoes, mushrooms, and fresh ginger.  Several items I had replacements for.  Some things (honey dew and sugar snap peas) I couldn't find.  One item, bok choy (never used that stuff), was only in a bunch that weighed about 3lbs.  I only needed 3/4 of a pound so I just snapped off what I needed.  I'm certain I wasn't supposed to do that, but honestly I didn't want to waste it.  

And while we are on the subject of weighing things... I weighed the bok choy on their scales.  It was close to zero before I put my goods on the scale.  They weighed just under a pound, but when I checked out, the register scale measured them as being 1.13 lbs. Maybe just coincidence, but one has to wonder.

I also realized that I forgot a few things.  However, I still think I could have purchased all the items for the same amount or less than what I usually spend and I didn't buy any processed food!  I will be so glad when I get rid of all the processed stuff!  It feels like such a weight lifted already.  

I'm so relieved that buying food that is good for my family CAN be affordable.

No comments